Dr. Rexhep Qosja
Rexhep Qosja (b. 1936) is one of the most eminent and prolific literary critics in the Balkans, academician... >>more!
Video of Rexhep Qosja
 
 
 
Jepe lajmin vet nė portalin e lidhjeve shqiptare nė AlbaNur
Lajme nga Shqiperia Lajme nga Kosova

Lajme nga Maqedonia

Lajme nga Diaspora

All abour Dr Rexhep Qosja
 
Qosja: ASHAK-u ‘shtėpi private’ e LDK-sė
Akademik Rexhep Qosja nėpėrmjet njė kundėrpėrgjigjeje drejtuar zyrtarėve tė LDK-sė, tė botuar nė gazetėn “Epoka e re” ka shpjeguar se si nisi sherri mes tyre, duke vazhduar pastaj “luftėn e fjalėve”. 

 

» mė shumė

Isuf I. Bytyēi: Kush na qenka ky farė intelektuali i ashtuquajtur – Asllan Dibrani?

Qosja: ASHAK-u ‘shtėpi private’ e LDK-sė

Rexhep Qosja pėr Poezin e Sotme Shqipe

Rexhep Qosja, Nobelist i Ardhshem

“Bijtė e askujt” shpallet vepra mė e mirė e vitit

Rexhep Qosja, Nje dashuri dhe shtate faje, Toena, Tirane, 2003

Qosja: ASHAK-u ‘shtėpi private’ e LDK-sė
Akademik Rexhep Qosja nėpėrmjet njė kundėrpėrgjigjeje drejtuar zyrtarėve tė LDK-sė, tė botuar nė gazetėn “Epoka e re” ka shpjeguar se si nisi sherri mes tyre, duke vazhduar pastaj “luftėn e fjalėve”. 

 

» mė shumė

Raporti i Martyt: Pėrpjekje e dėshtuar e Serbisė kundėr shqiptarėve
“Serbia bėn shumė pėrpjekje pėr tė njollosur luftėn ēlirimtare tė shqiptarėve, figurat e shquara tė kėsaj lufte dhe tė mendėsisė sė sotme politike dhe shoqėrore tė shqiptarėve. Serbia tashmė po e shfaq hapur se nuk e duron dot pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės dhe bėn cmos qė ta njollosė kėtė gjė. Ky raport ėshtė njė frytėzim i kėtyre pėrpjekjeve tė dėshtuara” shprehet Qosja.  » mė shumė
 
Polemika Kombetare mes Dr. Rexhep Qoses dhe Ismail Kadares mni identitetin
Rexhep Qosja per Gjeografine


 

"Zbuluesit e kontinenteve e te vendeve te reja, Kristofor Kolombo, Ferdinand Magelani, Amerigo Vespuēi dhe hulumtuesit e kontinenteve te zbuluara, mandej, posaēerisht te Afrikes, Azise dhe Amerikes Jugore do te jene te merituar - do te thoshin kozmopolitet apo do te jene fajtore - do te thoshin kundershtaret e tyre - pse lartmadheria e saj gjeografia pothuaj ka rene prej fronit te larte te identitetit. Pse mund te thuhet keshtu? Mund te thuhet keshtu, sepse jane te shumte shembujt qe e deshmojne shfronesimin e gjeografise ne mbreterine e identitetit".

Per Nene Terezen
"Nuk eshte e vertete se jam ngritur me "nervozizem" kunder mbajtjes se portretit te shenjtores, Nena Tereze, ne institucionet e Kosoves; e vertete eshte, vetem, se jam ngritur dhe ngrihem pa nervozizem kunder perdorimit politik te emrit, te portretit dhe te veprimtarise se misionares e humanistes, Nena Tereze, prej disa fondamentalisteve fetare dhe disa koniunkturisteve politike gjithnje per interesat e tyre fetare, ne rastin e pare dhe pushtetore, ne rastin e dyte".

Per identitetin
"Kemi shqiptare me identitet katolik, shqiptare me identitet ortodoks, shqiptare me identitet mysliman, shqiptare me identitet protestant dhe shqiptare me identitet ateist, por te gjitha keto identitete te veēanta, me te ngushta, me te vogla, ne saje te te perbashketave te permbajtura ne secilin prej tyre bashkohen ne ate pergjithesine, ne ate te pergjithshmen, ne ate te teren qe i themi IDENTITETI KOMBeTAR SHQIPTAR. Ai qe i ka te qarta keto, ai qe ka kuptim per marredhenien e te veēantave me te pergjithshmen, nuk do te akuzoje se po ndan shqiptaret ne te krishtere dhe ne myslimane...".

Ismaili Kadare per... Gjeografine


 

"Gjeografia, gjeja me kokeforte ne bote, deshmon e para evropianitetin shqiptar. Zelli i atyre qe me ēdo kusht duan ta zbehin disi edhe kete fakt kokeforte, arrin disa here te krijoje pershtypjen se Shqiperia eshte ne skaj te Evropes dhe fill pas saj nis Turqia, ose Azia. Nderkaq, kur hedh syte ne harte veren se gjer ne ate kufi shtrihen se paku tri shtete te tjera: Maqedonia, Greqia dhe Bullgaria. Per te mos permendur ate qe quhet "Turqia evropiane"....".

Per Nene Terezen
"Por keqkuptimet ne shkrimin e Qosjes nuk jane vetem keto. Perveē nervozizmit te paperligjur ndaj asaj tradite kulturore qe ka qene lidhur me katolicizmin e hershem shqiptar, nervozizem qe nuk le pa prekur mbajtjen e portretit te Nene Terezes ne institucionet e Kosoves, ne keto shkrime spikat diēka e erret dhe e rrezikshme: ndarja e identitetit shqiptar. Muzika ngjan si e njohur".

Per identitetin
"Askush nuk mund te jete aq naiv sa te mos e kuptoje se nje identitet i ndare eshte nje komb i ndare. Askush s'mund te jete aq i ngathet nga mendja qe te mos e kuptoje se perjashtimi i gjysmes ose shumices se kombit shqiptar nga identiteti evropian, do te thote perjashtim nga Evropa. Dhe perjashtimi nga Evropa nuk eshte larg debimit nga Evropa. Ky nuk eshte as perfundim teorik e as filozofik. Kombi shqiptar, perpara se ta lexoje ne libra e ka ndier ne mishin e tij kete lemeri...."

Polemika Rexhep Qosjes me Ismail Kadaren
Bashkimi me Shqiperine
Kush i ka lexuar kujtimet e ambasadorit amerikan nė Beograd, Cimerman, do tė shohė se ndarja e Kosovės atėherė pėrcaktohej nė pėrpjesėtime tė papranueshme pėr ne. Unė, personalisht, e shihja “ndarjen” nė pėrpjesėtim me numrin e banorėve nė Kosovė: shqiptarėve do t‘u takonte aq sa janė nė Kosovė, domethėnė rreth 90 pėr qind, kurse serbėve rreth 10 pėr qind - aq sa ishin nė Kosovė.  » mė shumė
Bashkimi me Shqiperine

(Interviste me akademikun Rexhep Qosja, per gazeten SHQIP) 1 TETOR, 2007

Mesuesi i Poltronizmit

Intervista e Akademik Dr. Rexhep Qoses dhene gazetarit te Gazetes Shqiptare Erion Tase

Qosja, ku ndryshojme une dhe Kadare

Akademiku i njohur kosovar flet ne emisionin "Shqip" te gazetares Rudina Xhunga: Polemika mes nesh pati disa rezultate pozitive

Rexhep Qosja: Fyerja e Kadares? Ai foli me klishete staliniste

Intervista ne RTV 21 e Akademik Dr. Rexhep Qosja

Te Vertetat e Vonuara

Te lexoni librin e Dr. Rexhep Qosja, "Te Vertetat e Vonuara" ju duhet te klikoni ketu...>>

Libri: Takimi i Madh

Shkruan: Akademik Dr. Rexhep Qosja

 
 
Rexhep Qosja eshte hija e vet Zotit
Kur zihet nė gojė emri i Profesor Rexhep Qosjes ata qė e duan kombin duhet tė ngriten nė kėmbė, ndėrsa pėr tė tjerėt vlen thėnia e Qosjes:”Vdekja mė vjen prej syve tė tillė”.

Rexhep Qosja ėshtė profeti ynė i kombit.
Rexhep Qosja ėshtė numer njė nė letėrsi..   » mė shumė

Dr. Berisha i bėn diagnostikim tė gabuar

Ramiz Alia: Bisedat e mia me Kadarene

"Babomania" Kadare Antibashkim Kunder Ribashkimit

Flerti i Kadares per “indetitetin evropian te shqiptareve” (!)

Na shau dhe iku! Nga Abdyl Kadolli

Ismail Kadareja, Enver Hoxha dhe Pesha e tij ne Politike

Intervista e Ismail Kadarese dhene Tv Koha Vision ne Prishtine

Kadare, djallezia e shkrimtarit qe hedhe gurin dhe fshehe doren

Paskal Milo: Dosja Kadare dhe Janulla Rrapi

 
Notice

AlbaNur promotes excellence in journalism, encouraging investigative journalism. We serve as the national voice of Albanian journalists Home and Abroad and we uphold the public's right to know..

Goals
AlbaNur campaigns to improve access for Albanian journalists to the sources of information in Albanian Lands. It speaks out against the lack of co-operation and the abusive treatment that still occurs when it comes to Albanian journalists.

Njoftim
Kjo faqe eshte hapur enkas nga AlbaNur per Dr. Rexhep Qosja. Reagimet e tij i konsiderojme pozitive ne ndertimin e mendimit te ri shqiptar per jeten, lirine, dhe demokracine. Tani jemi ne kohen kur intelektuali duhet te ndahet nga politika e dites, te jete ne sherbim te dijes, te se vertetes dhe ne mbrotje te vlerave universale te kombit shqiptar. Tabu temat ne nje shoqeri ekzistojne per te penguar zhvillimin e asaj shoqerie drejt progresit te gjithanshem.
Njoftim
Pasi interesimi i shqiptarėve nė Iliridė dhe Diasporė ėshtė i madh, pasi shqiptarėt pėrtej oqeanit nė SHBA dhe Kanada bashkė me ata nė ujdhesėn e Britanisė, duke vazhduar nė Francė, Belgjikė, Zvicėr, Gjermani, Danimarkė dhe Skandinavi, kanė dėshirė tė dijnė mė shumė rreth Lėvizjes sonė pėr Koalicionin Bashkė! PAKTI ka hapur kėto adresa pėr komunikim:

Njoftim

Ne i lusim vizitoret e AlbaNur, qe kane ruajtur ne word reagimet tjera te intelektueleve shqiptare ne lidhje me kete polemike, mundesisht te na i dergojne via email timshkupi@hotmail.com
Ne kemi vendosur t'i permbledhim te gjitha, qe lexuesi shqiptar t'i gjej me lehte ne internet, pasi interesimi eshte i madh. Kurse tani ne kete faqe ju mund te inkuadroheni edhe permes domain;
www.rexhepqosja.com
Ne do i botojme vetem reagimet e intelektualeve te cilat kane te bejne me kete polemike. Kurse lexuesit shqiptare mund te marrin pjese me debate ne AlbaNur Forumin

 
 
 

 

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Muzika Online | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Filma Shqip | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Kosova Film | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by www.albinkurti.org  / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster