Rexhep Qosja, Biography
Rexhep Qosja, Biography
Rexhep Qosja (b. 1936) is one of the most eminent and prolific literary critics in the Balkans, academician, former director of the Albanological Institute in Prishtina and author of anthologies and numerous scholarly monographs, including a three-volume history of Albanian literature in the romantic period. He is also the author of one of the most widely admired and translated novels of recent years, Vdekja mė vjen prej syve tė tillė, Prishtina 1974 (Death comes from such eyes). It is a work of original narrative technique and composition, ‘thirteen tales which might constitute a novel.’ The protagonist of the novel, Xhezairi i Gjikės, is a professional writer caught up in a frightening web of political intrigue, secret police, interrogation and torture, a world full of very definite political allusions to the difficult situation faced by Albanian intellectuals in Kosova. Qosja has remained active as a writer in the struggle for freedom in Kosova. Among his many monographs on the national question is: Ēėshtja shqiptare - historia dhe politika, Prishtina 1994 (The Albanian question - history and politics).

Koment ju mund te shkruani ne Forum, duke klikuar ketu!

Polemika Rexhep Qosjes me Ismail Kadaren
Bashkimi me Shqiperine
Kush i ka lexuar kujtimet e ambasadorit amerikan nė Beograd, Cimerman, do tė shohė se ndarja e Kosovės atėherė pėrcaktohej nė pėrpjesėtime tė papranueshme pėr ne. Unė, personalisht, e shihja “ndarjen” nė pėrpjesėtim me numrin e banorėve nė Kosovė: shqiptarėve do t‘u takonte aq sa janė nė Kosovė, domethėnė rreth 90 pėr qind, kurse serbėve rreth 10 pėr qind - aq sa ishin nė Kosovė.  » mė shumė
Bashkimi me Shqiperine

(Interviste me akademikun Rexhep Qosja, per gazeten SHQIP) 1 TETOR, 2007

Mesuesi i Poltronizmit

Intervista e Akademik Dr. Rexhep Qoses dhene gazetarit te Gazetes Shqiptare Erion Tase

Qosja, ku ndryshojme une dhe Kadare

Akademiku i njohur kosovar flet ne emisionin "Shqip" te gazetares Rudina Xhunga: Polemika mes nesh pati disa rezultate pozitive

Rexhep Qosja: Fyerja e Kadares? Ai foli me klishete staliniste

Intervista ne RTV 21 e Akademik Dr. Rexhep Qosja

Te Vertetat e Vonuara

Te lexoni librin e Dr. Rexhep Qosja, "Te Vertetat e Vonuara" ju duhet te klikoni ketu...>>

Libri: Takimi i Madh

Shkruan: Akademik Dr. Rexhep Qosja

 
 
Njoftim
Kjo faqe eshte hapur enkas nga AlbaNur per Dr. Rexhep Qosja. Reagimet e tij i konsiderojme pozitive ne ndertimin e mendimit te ri shqiptar per jeten, lirine, dhe demokracine. Tani jemi ne kohen kur intelektuali duhet te ndahet nga politika e dites, te jete ne sherbim te dijes, te se vertetes dhe ne mbrotje te vlerave universale te kombit shqiptar. Tabu temat ne nje shoqeri ekzistojne per te penguar zhvillimin e asaj shoqerie drejt progresit te gjithanshem.

Follow Us

Shpallje, Shpallje Falas, Shpallje Online, Shitblerje, Marketing,

Libri Shqip, Libra ne Gjuhen Shqipe, Libra Shqip Falas

Muzika Shqip | Albanian News | Albanian Radio | Albanian Music | Albanian Chat | Albanian MP3 | Albanian Video | Albanian Movies | Muzika Online | Albanian Rap

Albanian Forum | Albanian Sport | Albanian Miss | Vajzat Shqiptare | Miss Kosova | Kosovo | Filma Shqip | Meda | Genta Ismajli | Adelina Ismaili | Religion | Dafina

Kosova Film | Humor Shqiptar | Albanian VIP | Rapsodet | Filma Shqiptar | Nora Istrefi | Macedonia | Libra Shqip | Historia Shqiptare | Albanian Culture | Shitblerje

Video Shqiptare | Chat Shqip | Shqiperia | Muzik Tallava | Foto Shqiptare | Stupcat | Portokallia | Tirana Sot | Albanian TV | Koha Ditore | ABC News | Radio Shqiptare

copyright by www.albinkurti.org  / designed Shqip by tim shkupi 2002 - Contact: Webmaster